- Egyéni coaching
- Team coaching
- Gyerek coaching
- Esettanulmányok gyerek coaching
- Gyerek coaching programok
- Hogyan kezelünk bizonyos helyzeteket gyerekekkel?
- 10 módszer a hatékony düh kezelésre
- Hiperaktivitás, mint tanulási zavar egyik lehetséges oka
- Hogyan tanuljunk új készségeket? Tippek általános iskolásoknak
- Megszelidíteni a belső tigrist -dühkezelés
- Milyen szociális készségeket fejlesszünk általános iskolásoknál?
- Milyen szorongásokkal találkozhatunk?
- Nem mindegy, hogy a gyereked egy közösségben milyen helyet, szerepeket foglal el
- Tanulási nehézségek, milyen okai vannak?
- Néhány hasznos információ, hogy még többet tudj a gyermeked fejlődéséről
- Tréningek
- Workshop
- HR tanácsadás vállalkozásoknak
- Külső mentoring
- Fejlesztés eszközei
- Vizuális fejlesztő kártyák
- CoachCard felhasználási módszerek 1. szimbólumok használatával
- CoachCard felhasználási módszerek 2. emlékeztető funkcióra építve
- Tapasztalati tanulás CoachCard kártyákkal
- Tudtad hogyan működik a 2 agyféltekéd és hogyan tanulhatsz a segítségükkel?
- Hogyan hívjuk elő az élményeket?
- A vizuális megjelenés ereje
- Vajon projekt-e egy fejlesztési folyamat? Valójában milyen időtávra szól számunkra?
- Ügyfeleink visszajelzései a fejlesztő kártyákról
- Vizuális fejlesztő kártyák
Kék óceán workshop -innováció teremtés
Április 6-án a résztvevők izgatottan várták, hogy milyen információkat rejt a Morning Coaching szakmai közösség által érdekes címmel meghirdetett előadás: Neked mi az üzleti stratégiád, kék vagy vörös?
Kincses Krisztina előadásában egy munkacsoport hallgatta az üzleti stratégiák közti különbséget szemléletes példákkal és érdekes történetekkel.
Többek között a Cirque du Soleil, dél-amerikai cirkusz stratégiája került bemutatásra, mely újra pozícionálta magát a piacon, egyszerre cirkusz és színház érdeklődési körben is meghódította a célcsoportját. Újragondolta az iparág jellemzőit valamint a célcsoportnak nyújtott értékeket és újradefiniálta a piacot, így új keresletet teremtett az előadások minőségi átalakításával megragadva a színház szórakoztató profilját. Kék óceánt teremtett magának. A kék szín szimbolizálja a kiaknázatlan piacot, nyitott teret, míg a vörös óceán a véres harcot jelentő piacot, ahol mindenki a konkurenciát szeretné legyőzni.
Majd elkezdődött az interaktív része a rendezvénynek, ahol a munkacsoport 2 részre szakadt, a coachok próbálták meghatározni azokat a tényezőket, melyek mentén a coaching piac működik. Az érdekes része az volt, amikor a másik csoport -akik nem coachokból álltak, hanem más szakmából érdeklődő, információra nyitott résztvevőkből, - különböző szempontok alapján próbálták definiálni milyen elvárásaik lennének a coachokkal szemben egy fejlesztő folyamat során. Összeszedték, hogy mi alapján választanák meg azt a coach szakembert, akivel úgy érzik, hogy együtt tudnak dolgozni és eredményeket tudnak elérni.
Mindkét csoportnak hasznos volt látni, hogy milyen ügyfél értékek voltak közösek vagy eltérőek a coach iparágban különböző perspektívából, amit egy stratégiai táblán ábrázolt fel Krisztina a résztvevők véleménye alapján.
A rendezvény végén Krisztina leleplezte, hogy az általa indított CoachCard.hu fejlesztő, innovatív coaching kártyákat is a Kék óceán stratégia módszertana inspirálta.
Jelenleg önismereti, fejlesztő folyamatokat támogató kártyákból áll a választék és hamarosan bemutatkoznak a kivitelezés alatt álló szociális kompetencia modell kártyák is.
A CoachCard kártyák egyedülálló, fejlesztési modelleket tartalmazó kártyák, melyek a vizuális hatásnak és a színek és szavak erejének köszönhetően érzéseket és gondolatokat ébresztenek az emberekben, mely támogatja a két agyféltekés tanulást, segítve a felismerést és hatékonyabb bevésődést.
A résztvevők az alkalom után megkapták a prezentációt, valamint egy munkalapot, melynek segítségével tovább gondolkozhatnak azon, hogy hogyan hozhatnak létre kék óceánt a saját piacukon.
Oldal URL
A jelenlegi oldal elsődleges címe: http://menedzsment.info/doc10433/